Violetta Rymszewicz - Ile kosztuje żona?

 

Ile kosztuje żona? To opowieść o losach kobiet i mężczyzn, którzy szukają miłości i spełnienia w małżeństwie, i o tym, co stanie się ze światem, jeśli zabraknie kobiet gotowych na zamążpójście. Reportaże wędrują po całym świecie - od Stanów Zjednoczonych, przez Chiny, Indie, Tadżykistan, aż po Afrykę Subsaharyjską - i opowiadają historie o poszukiwaniu miłości, kulturowej przemocy wobec kobiet i niedoskonałościach instytucji małżeństwa w gwałtownie zmieniającym się świecie. Okazuje się jednak, że problem złego traktowania kobiet dotyczy również nas, Europejczyków, choć wciąż wydaje nam się, że to realia krajów po drugiej stronie globu.


 

Julian Sancton - Obłęd na krańcu świata

 

Sancton opisał jedną z wczesnych, XIX-wiecznych ekspedycji polarnych, której losy okazały się dużo bardziej skomplikowane, niż ktokolwiek byłby w stanie przypuszczać. W sierpniu 1897 roku belgijski komendant Adrien de Gerlache, wyruszył na trzyletnią ekspedycję na pokładzie statku Belgica. Celem wyprawy była Antarktyda, nieopisany jeszcze kraniec Ziemi. Po serii opóźnień, de Gerlache mógł podjąć jedną z dwóch decyzji - przyznać się do porażki lub płynąć dalej, narażając swoją załogę na doświadczenie wyniszczającej, arktycznej zimy. Komendant podjął decyzję o kontynuowaniu wyprawy. Wkrótce Belgica utknęła w lodzie, zdana na łaskę mrocznej, arktycznej zimy.

 

Monotonia, tajemnicza choroba oraz nieustająca ciemność stały się przyczyną stopniowego popadania w obłęd. Na szczęście dla załogi oraz komendanta dwóch młodych oficerów, Frederick Cook i Roland Amundsen, wpada na pomysł ucieczki z lodowego piekła. Pomysł, który może dać im wieczną sławę lub sprawić, ze wszyscy skończą na dnie oceanu...


 

Brianna Labuskes - Podejrzana

 

Tajemniczą doktor White kiedyś oskarżono o morderstwo. Teraz pomaga śledczym w najtrudniejszych sprawach.. Książka "Podejrzana" jest porywającym początkiem nowego cyklu kryminalnego, który zachwyci Cię nietuzinkową fabułą i tajemniczą bohaterką!

Gretchen White jest specjalistką od spraw, w których główną rolę grają antyspołeczne zaburzenia osobowości. Jej wiedza z takich dziedzin, jak psychologia, ale i kryminologia, pomogła rozwiązać już niejedną kryminalną zagadkę. Niektórzy jednak nadal pamiętają, że sama Gretchen również mogła kiedyś dopuścić się zbrodni. U kobiety nie tylko stwierdzono socjopatię, ale i oskarżono ją o to, że kiedyś skrzywdziła swoją krewną. Detektyw Shaughnessy, choć jest wdzięczny Gretchen za pomoc w śledztwach, podejrzewa, że plotki nie kłamią...


 

 Marcin Margielewski - Koszmar arabskich służących

 

Dzięki lekturze mamy okazję poznać prawdziwą, emocjonującą historię kobiet pracujących jako służące u bogatych arabskich szejków. Autor ukazuje czytelnikom nowy wymiar niewolnictwa XXI wieku.

Wstrząsająca historia opowiedziana przez młodą Indonezyjkę - Ekę. Dziewczyna przedstawia losy swojej matki oraz cioci, które stały się ofiarami współczesnego systemu niewolnictwa. Przez wiele lat, pozbawione jakiegokolwiek kontaktu z najbliższymi, pracowały jako służące w bogatych arabskich willach. Zwykle była to praca bez wytchnienia, bez żadnych dni wolnych, za minimalne wynagrodzenia. Kobiety przechodziły przez prawdziwe piekło, były maltretowane, bite i gwałcone przez swoich "szefów". Jednym wybawieniem był koniec kontraktu.

Po ucieczce z arabskiego piekła, często decydowały się milczeć, żyjąc w przekonaniu, że i tak nie zostaną wysłuchane i zrozumiane... 


 

Ola Synowiec, Arkadiusz Winiatorski - Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanadu

 

Arkadiusz Winiatorski miał cel. Przejść pieszo z Panamy do Kanady. W trakcie swojej drogi poznał Olę Synowiec. Dzięki ich podróży powstała książka "Na poboczu Ameryki. Pieszo z Panamy do Kanady", opisująca niezwykłe historie spotkanych ludzi, piękne krajobrazy, a także rozkwitające między bohaterami uczucie.

Arkadiusz Winiatorski oraz Ola Synowiec to zarówno autorzy, jak i bohaterowie opowieści. W swojej książce opisują malownicze zakątki świata, historie ludzi, których dane im było spotkać na swojej drodze. W trakcie podróży nieraz rozmawiali z mieszkańcami wsi, przez które szli, lokalnymi działaczami, rolnikami, artystami czy duchownymi, a nawet przemytnikami. Poznali też migrantów, którzy być może wcale nie będą w stanie przekroczyć granicy, mimo że podążali podobnym szlakiem jak bohaterowie.

Autorzy książki wnikliwie obserwowali to, co działo się wokół w trakcie ich podróży, a czego nieraz dziennikarze zajmujący się swoim fachem od lat nie byli w stanie dostrzec albo pokazać. Ostatecznie Winiatorski pokonał 12 tysięcy kilometrów drogi, natomiast Synowiec 7. 


 

Marcin Margielewski - Porzuciłam islam, muszę umrzeć

 

W dzisiejszych czasach w kwestii religii państwa zachodnie mają zwykle do niej podejście dość proste - wierzysz, jeśli tego pragniesz, jednak nie jest to nakaz. Zupełnie inaczej jest w Arabii Saudyjskiej, gdzie wiara jest w dużej mierze nakazana, a dotyczy to głównie kobiet, które nie mają zbyt wielu praw. Książka "Porzuciłam islam, muszę umrzeć" jest słowami kobiety, która zakwestionowała wiarę, co sprowadziło na nią wyrok śmierci.

 

Poznajemy historię Farity, która od dzieciństwa była dość krnąbrnym dzieckiem, nigdy nie biorąc za prawdę wszystkiego, co słyszała. W zachodnim świecie byłoby to pochwalane, jednak w Arabii jest to wręcz zakazane, szczególnie jeśli chodzi o islam. Farita ciągle zadawała pytania i nigdy nie była usatysfakcjonowana odpowiedziami, które dostawała wprost z Koranu. To zwróciło na nią uwagę zarówno nauczycieli, jak i innych dorosłych.

 

Im była starsza, tym trudniej było jej zaakceptować świat, który ją otaczał. Postanowiła uciec z kraju, odrzucając wiarę. Niestety w Arabii łączy się to z wyrokiem śmierci. Oficjalnie jednak nigdy go nie wydano - sam ojciec Farity powziął się tego zadania, oddelegowując do tego jej brata. Kobieta musiała ukryć się w Europie. Kiedy umarł jej ojciec, myślała, że w końcu jest bezpieczna, jednak nic nie jest takie proste.


 

Katarzyna Kielecka - Znajda

 

 

Wieluń 1939 roku. Sześcioletni Lolek cieszy się z narodzin braciszka. Pierwszego września na miasto spadają bomby i zmieniają jego szczęśliwe dzieciństwo w pasmo dramatów. Rodzina Sitarzy opuszcza dom i wyrusza w nieznane. Znajduje azyl u ciotki na wsi, lecz także do jej drzwi wkrótce zapuka wojna... Łódź 2022roku. Matylda mierzy się z małżeńskim kryzysem, despotyczną matką i niesfornym kotem Paszą. W noworoczny poranek poznaje staruszkę, która w przejściu podziemnym sprzedaje rękodzieło. Kobieta zachwyca Matyldę życiową mądrością i intryguje swoją historią. Jak zrozumieć wojnę, gdy ma się kilka lat? Gdzie przetną się losy Lolka i Matyldy? Jaką rolę odegra w ich życiu zwykłe metalowe szydełko?
Katarzyna Kielecka snuje opowieść o współczesnych trzydziestolatkach. Równocześnie po mistrzowsku przedstawia oczami dzieci piekło wojny pełne rwanych obrazów, szeptów i krzyków.


 

Kawaguchi Toshikazu - Zanim wystygnie kawa

 

 

"Zanim wystygnie kawa" to powieść jednocześnie uniwersalna i osnuta kulturową aurą skrupulatnie budowaną przez autora. Kawaguchi stworzył przestrzeń, w której każdy czytelnik poczuje się swobodnie, niezależnie od eopki i miejsca. Do czasu, gdyż jest on ograniczony. Kawiarnia gdzieś w bocznej uliczce Tokio brzmi urokliwie. Wraz z zaserwowaną kawą bohaterowie dostają możliwość cofnięcia się w czasie i dokończenia pewnych spraw. Wszystko ma jednak swoją mroczną stronę, a każda kawa kiedyś wystygnie... I nic już nie będzie takie samo, zarówno dla czwórki bohaterów, którzy mają duże nadzieje, jak i dla czytelnika podążającego za nimi.

 

"Zanim wystygnie kawa" sprawi, że poczujecie, jakby powieściowa rzeczywistość chciała Was przytulić w Waszej bezradności nad mijającym czasem i jednocześnie budziła trochę zbyt nachalnie z melancholii dnia wczorajszego.


 

Olga Tokarczuk - Empuzjon

 

 

W Gorbersdorfie działało najsłynniejsze w Europie sanatorium. Ludzie z całego świata zjeżdżali w to miejsce, aby leczyć choroby związane z płucami i gardłem. W tym samym celu na miejsce przybył Mieczysław Wojnicz, który był studentem ze Lwowa. Niestety, nowatorskie metody i czyste powietrze mogą nie wystarczyć. Chłopak ma gruźlicę.

 

Pozostaje na miejscu, aby walczyć o swoje życie. To właśnie tutaj poznaje innych pacjentów sanatorium. Całymi dniami, a często także nocami, rozmawiają o najważniejszych kwestiach świata. czy demony istnieją? czy warto przedkładać demokrację ponad monarchię? Czy w Europie rozpęta się wojna? Na takich rozmowach czas płynie szybko i przyjemnie, a przy okazji można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy.

 

Niestety, błogi spokój nie trwa długo, a coraz częściej poruszanym tematem są tragiczne wydarzenia, które ponoć mają miejsce w pobliskich górach. Mieczysław z początku trzyma się od tego jak najdalej, aby chronić własne tajemnice i nie pchać się w kłopoty. Szybko się jednak okazuje, że kłopoty same go odnajdują, a siły zła już zdołały go wytropić


 

Taylor Jenkins Reid - Siedmiu mężów Evelyn Hugo

 

 

Przed nami powieść, którą pokochały Amerykanki, i nie tylko. Monique Grant pracuje jako dziennikarka w jednym z prestiżowych magazynów. Nie jest jednak zadowolona ze swojego życia. Dopiero co rozeszła się z mężem, a jej kariera od długiego czasu stoi w miejscu i za nic nie chce ruszyć do przodu. Brzmi znajomo? Niestety tak właśnie wygląda życie wielu ludzi. Monique ma jednak dość stagnacji i postanawia wykorzystać nadarzającą się okazję. Niespodziewanie dostaje bowiem propozycję przeprowadzenia wywiadu z jedną z najbardziej znanych i popularnych aktorek Hollywood: Evelyn Hugo. Sytuacja jest o tyle dziwna, że artystka wybrała właśnie ją, jedną z wielu niczym niewyróżniających się dziennikarek. Na miejscu okazuje się, że sytuacja jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Tematem rozmów nie jest tylko przeprowadzenie prostego wywiadu, ale stworzenie biografii całego życia aktorki. Zadanie to przypada właśnie Monique. Artystka ma jednak jedno żądanie, książka może zostać wydrukowana dopiero po śmierci Evelyn.


 

Wilbur Smith - Po dwóch stronach

 

 

Czy w czasach wojennych potyczek jest miejsce na prawdziwą miłość? Książka "Po dwóch stronach" autorstwa Wilbura Smitha to opowieść o wielkiej odwadze, ale też zdradzie i sile miłości. Siedemnasty tom sagi o rodzie Courtneyów zabierze Cię w miłosną podróż szlakiem wojennych ścieżek.

 

Saffron Courtney to młoda Afroamerykanka o angielskich korzeniach, która przed wybuchem wojny związana była z Niemcem - Gerhadem von Meerbachem. Zakochanych łączyło gorące uczucie, ale ich więź wkrótce musiała być zerwana; kochankowie zostali bowiem rozdzieleni. Saffron staje się brytyjską tajną agentką, a Gerhard trafia do Luftwaffe.

 

Mężczyzna, pomimo tego, że przeciwny jest nazistowskiemu reżimowi, walczy o swoją ojczyznę. Mocno wierzy w to, że kiedyś uda mu się pozbawić Hitlera i jego zwolenników władzy. Nadzieja umiera w momencie, kiedy jego jednostka zostaje wysłana na wschodni front - do walki pod Stalingradem. Gerhard zdaje sobie sprawę z tego, że jego szanse na przeżycie z każdym dniem są coraz mniejsze.


 

Amor Towles - Lincoln Highway

 

 

Emmett Watson właśnie przyszedł z poprawczaka. Wraca na rodzinną farmę w Nebrasce, gdzie czeka na niego młodszy brat, długi po ojcu i błękitny studebaker - jego jedyny majątek. Emmett ledwo skończył 18 lat, a już może liczyć tylko na siebie.

 

Chce zabrać brata do słonecznej Kalifornii, gdzie zaczną wszystko od nowa. Może nawet uda im się odnaleźć matkę, która lata temu bez słowa wyjechała do San Francisco? Ale przewrotny los sprawia, że Emmett i Billy muszą wyruszyć w przeciwnym kierunku. Do nowego Jorku - miasta, gdzie początek bierze legendarna autostrada Lincolna, pierwsza droga łącząca ze sobą dwa krańce Ameryki.

 

Nowa, długo wyczekiwana powieść Amora Towlesa to zapierająca dech w piersiach odyseja przez Amerykę lat 50., gdzie spotykamy całą plejadę postaci znanych z amerykańskiej prozy najwyższej klasy: włóczęgów, bon vivantów, hochsztaplerów i wędrownych kaznodziejów. To także urzekająca historia o dorastaniu, o długach, które wcześniej czy później będziemy musieli spłacić, i o tym, jak łatwo jest zbłądzić, gdy w gorączce podróży zgubimy swój moralny kompas.

 


 

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/